Derfor skal du ikke lære at kode

Du må ikke lære at programmere, lyder opfordringen fra kendt udvikler og blogger.

Artikel top billede

Alle kan lære at programmere. Sådan lyder det glade budskab, som bliver spredt på nettet. Her har man ligefrem udråbt 2012 som "Codeyear" og selv borgmesteren i New York, Michael Bloomberg, har lovet, at han vil lære at programmere. Man kan lære at programmere online hos Codeacademy og Udacity, og teste sine evner med spil som Code Hero og tjenesten CodeRace, som ComON omtalte i januar.

Men det er helt forkert at tro, at alle kan eller skal lære at programmere. Det mener den kendte blogger Jeff Atwood, som selv er softwareudvikler, forfatter og stifter af Stack Exchange. Det seneste indlæg i hans blog Coding Horror har den provokerende overskrift: "Please don't learn to code".

"Hvis borgmesteren i New York City faktisk har brug for at lære Javascript for at passe sit job, så er der noget helt galt med det politiske arbejde i New York," skriver bloggeren.

Han udfordrer den gængse opfattelse af, at alle bør have i det mindste en lille smule indsigt i programmering for at forstå, hvordan computeren fungerer. Hans pointe er, at programmering ikke kan sammenlignes med andre grundlæggende færdigheder som at læse, skrive og regne. Programmering er bare et nødvendigt onde.

"Du skal lære at skrive så lidt kode som muligt. Helst ingenting," skriver han.

Kode er ikke målet - det er et middel til at løse en opgave.

"Softwareudviklere tror, at deres job er at skrive kode. Det er det ikke. Deres job er at løse problemer. Du skal ikke skabe kode, du skal skabe løsninger," mener Atwood.

I første omgang handler det om at forstå problemet, og finde den bedste vej til at løse det. Kode er ikke nødvendigvis den bedste løsning.

Han henviser også til, at der er en kolossal afstand mellem de tusinder af entusiaster, der lærer sig selv Perl i et online-kursus på 24 timer, og så de professionelle udviklere, som faktisk har programmering som en levevej. Man skal ikke snyde sig selv til at tro, at man kan blive programmør efter et hurtigt selvstudium på nettet.

"Jeg vil ydmygt foreslå, at vi bør bruge vores tid på at lære og forstå hvordan ting omkring os fungerer på et basalt niveau - og lære at kommunikere effektivt med andre mennesker. Det er evner, som handler om meget andet end bare at kode, og som vil hjælpe dig i alle aspekter af dit liv," lyder hans konklusion.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job