Artikel top billede

Dansk sikkerhedsfirma fyrer hver 10. medarbejder

Sikkerhedsfirmaet Secunia skærer hårdt blandt medarbejderne. Se administrerende direktør Thomas Zeihlunds begrundelse for fyringsrunden.

Sikkerhedsfirmaet Secunia har i det seneste år været mere forbundet med ansættelser end med fyringer.

"I de sidste 12 måneder har vi ansat 70 personer," fortæller Thomas Zeihlund, der er administrerende direktør i firmaet.

Men nu siger man farvel til 13 personer.

Han forklarer fyringerne med, at der har været behov for at rydde op i organisationen.

"Der har været høje vækstrater både i år og sidste år, så der er ikke noget at være nervøs over. Men vi har været nødt til at rette nogle ting til, for at gøre organisationen mere skarp," siger han.

"Det er naturligvis ærgerligt for de folk, som vi siger farvel til, men det har været en forretningsmæssig beslutning," forklarer han.

Tilpasning af organisationen

Fyringerne er spredt ud over de forskellige afdelinger i firmaet.

"Vi har skåret en enkelt eller to medarbejdere i de enkelte afdelinger," siger Thomas Zeihlund.

"Når man vokser i den hastighed, som vi har gjort, er det naturligt, at man tilpasser situationen en gang i mellem."

Efter fyringerne er der ansat 130 personer i Secunia.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere