Dansk sikkerhedsfirma fyrer hver 10. medarbejder

Sikkerhedsfirmaet Secunia skærer hårdt blandt medarbejderne. Se administrerende direktør Thomas Zeihlunds begrundelse for fyringsrunden.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet Secunia har i det seneste år været mere forbundet med ansættelser end med fyringer.

"I de sidste 12 måneder har vi ansat 70 personer," fortæller Thomas Zeihlund, der er administrerende direktør i firmaet.

Men nu siger man farvel til 13 personer.

Han forklarer fyringerne med, at der har været behov for at rydde op i organisationen.

"Der har været høje vækstrater både i år og sidste år, så der er ikke noget at være nervøs over. Men vi har været nødt til at rette nogle ting til, for at gøre organisationen mere skarp," siger han.

"Det er naturligvis ærgerligt for de folk, som vi siger farvel til, men det har været en forretningsmæssig beslutning," forklarer han.

Tilpasning af organisationen

Fyringerne er spredt ud over de forskellige afdelinger i firmaet.

"Vi har skåret en enkelt eller to medarbejdere i de enkelte afdelinger," siger Thomas Zeihlund.

"Når man vokser i den hastighed, som vi har gjort, er det naturligt, at man tilpasser situationen en gang i mellem."

Efter fyringerne er der ansat 130 personer i Secunia.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos