Prisen for roaming falder markant til sommer

EU tvinger prisen ned for den hundedyre mobil-roaming, når du rejser i andre EU-lande. Se her, hvad du kommer til at betale for at bruge din mobil i fremtiden.

Artikel top billede

Læs også:

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet.

Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus.

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned.

Sådan undgår du en kæmpe mobilregning på ferien.

Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie.

Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien.

Kæmpestore regninger for én lille gang surf på nettet har hidtil været normen, hvis man kom for skade at bruge sin smartphone i et andet EU-land.

Men det skal være slut nu.

EU's vise fædre i ministerrådet har under det danske formandskab med erhvervsminister Ole Sohn i spidsen kundgjort, at roamingpriserne på data fra 1. juli i år ikke må komme op over 6,50 kroner per Mb.

Normalt ligger Mb-taksten for data-roaming uden for brugernes hjemland på en tyver, anslår Erhvervsministeriet.

I 2014 kommer roaming-prisen på mobildata endnu længere ned.

Da må den maksimalt være på to kroner per Mb.

Desuden skal det være muligt at købe et separat abonnement på roaming uden at skifte mobilnummer - en finesse, som med tiden vil være med til at skabe reel konkurrence på det europæiske marked for mobiltjenester, mener ministrene.

Også tale- og sms-taksterne får et lille nøk nedad.

Intense forhandlinger

EU har tidligere forsøgt at begrænse de skyhøje roamingpriser på mobildata, men de indgreb gjaldt kun den pris, som teleselskaberne måtte kræve af hinanden - ikke hvad de måtte kræve af slutkunden.

Ifølge Ole Sohn har der siden 1. januar været "intense" forhandlinger mellem Ministerrådet og Europa-Parlamentet om en ny forordning om priser for tale, sms og data på tværs af EU's grænser.

"Jeg er glad for, at vi har opnået en aftale, som sikrer forbrugerne markant lavere priser, og som samtidigt vil skabe reel konkurrence på sigt," siger han.

Før den kan træde i kraft skal den nye politiske roaming-aftale vedtages af Europa-Parlamentet og Ministerrådet.

Så meget vil roaming maksimalt komme til at koste dig

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S