Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

Danmarks største it-messe, ICT Expo 2012, finder sted i denne uge. Læs om programmet her.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Den 28. og 29. marts er Computerworld igen vært for Danmarks
største it-messe - Computerworld ICT Expo - og for Jobworld Expo.

Tilsammen forventes Computerworld ICT Expo og Jobworld Expo at tiltrække cirka 2.000 besøgende til de historiske lokaler i Carlsbergs gamle tappehal, Tap 1, i Valby.

Computerworld Expo er stedet, hvor it-branchen mødes. Det gælder både producenterne og de it-beslutningstagere, der har behov for at indsamle viden.

Fuldt program

Der er ikke bare mulighed for at møde de mange udstillere. Computerworld Expo byder også på et fuldt program af talere og paneldebatter.

Du kan høre it-Danmark diskutere alt fra digitalisering af
den offentlige sektor til, hvordan it-chefer skal håndtere den consumerization-bølge, der i disse år skyller ind over it-afdelingerne.

Det sker i de syv Business Highlights paneldebatter, der kører over begge dag.

Samtidig er der rig mulighed for at høre om best practice, når virksomheder fra scenen præsenterer solide projekter i Case Studies sessionerne.

Jobmarked anno 2012

Computerworld JobWorld Expo er også et besøg værd.
JobWorld Expo giver arbejdspladser mulighed for at møde it-professionelle i en tid, hvor det igen er blevet aktuelt til at se på rekruttering.

For de it-professionelle - de nye og de erfarne - er det en mulighed for at høre, hvilke kompetencer, der kræves i it-branchen og it-afdelingerne anno 2012.

Mød redaktionen

Og som noget nyt har har Computerworld i år etableret en skrivende redaktion på Expo-messen.

Vi vil gerne have, du kommer forbi og besøger os på stand C29, hvor du hver dag kan møde et par af Computerworlds journalister.

Se billeder fra sidste års Expo-messe her.

Læs mere om messen her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory