Acer slæber tidligere topchef i retten

Acers tidligere koncernchef, Gianfranco Lanci, stævnes for overtrædelse af en jobklausul.

Artikel top billede

Knap et år efter sin fyring som øverste chef for Acer bliver Gianfranco Lanci nu sagsøgt af sin tidligere arbejdsgiver, som mener at hans nye job som topkonsulent hos Lenovo er i strid med Lancis kontrakt med Acer.

Lanci, der i marts i fjor blev fyret på grund af uenighed om Acers fremtidige strategi, blev i januar i år udpeget som konsulent og rådgiver for Lenovo med den opgave at styrke Lenovos europæiske forretning og øge salget.

Det er ifølge Acer i strid med en jobklausul i Lancis kontrakt med Acer, som under Lancis ledelse overhalede Dell som verdens næststørste pc-producent efter HP.

Acer succes skyldtes en satsning på minibærbare pc'er, som dog vendte, da tavlecomputere blev det nye hit blandt forbrugerne. Og spørgsmålet om, hvordan Acer skulle tackle den situation, udløste ifølge flere analytikere fyringen af Lanci.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job