DSI Data fusionerer med Next Innovation

Den mere end 25 år gamle DSI Data er fusioneret med sit søsterselskab Next Innovation og fortsætter under navnet DSI-Next.

Artikel top billede

Jens Søgaard, manden bag JS Holding-koncernen, samler nu to af sine selskaber i ét og fortsætter dermed fokuseringen af sine selskaber, som også omfatter it-virksomhederne Front-safe og Front-data.

DSI Datas direktør Holger Harvey Hansen fortsætter i direktørstolen i DSI-Next, mens Next Innovations direktør Niels Bo Nielsen får rollen som direktør for udvikling og teknik.

"Vi har gennemført fusionen af lyst og ikke af nød. Koncernen har gennem de seneste år været igennem en fokuseringsproces, hvor for eksempel C5-forretningen er blevet solgt fra i DSI Data. Vi ønsker at være et hus, hvor vi er tunge på Microsoft-teknologiløsninger, og da vi havde to virksomheder, som i princippet arbejder med det samme, så vi en masse fordele ved at slå dem sammen," lyder det fra DSI-Nexts direktør Holger Harvey Hansen.

"Vi bliver nu tungere på kompetencer og i antal medarbejdere og kan byde ind på større opgaver. Samtidig bliver vi mere troværdige i markedet, da trenden jo er, at man gerne vil handle med virksomheder, der er større," siger direktøren og tilføjer, at forhandleren blandt andet sidder på 65 procent af markedet for it-løsninger til den kommunale tandpleje.

Den nyfusionerede virksomhed kommer til at bestå af cirka 40 medarbejdere, heraf 22 fra DSI Data i Kokkedal og 16 fra NextInnovation i Viby. Alle medarbejdere fortsætter og begge lokationer opretholdes. Desuden er der et par nyansættelser på vej.

"Det er en anden stor fordel. Med et snuptag får vi en virksomhed, der både er repræsenteret i øst og i vest, og på den måde kommer vi nærmere kunderne."

Selskabet kører videre i det tidligere DSI Data-selskab og DSI-Nexts første regnskab er netop fremlagt. Det viser et resultat før skat på 6,5 millioner kroner.

Direktøren forventer, at virksomheden inden for et par år føjer yderligere 20-30 ansatte til, således at den samlede medarbejderstab kommer op på 60-70 stykker.

"Vi har desuden planer om at flytte fra Kokkedal og nærmere mod København for at tiltrække ny arbejdskraft, som vi snart kommer til at få brug for," slutter direktøren.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S