SKI tvinges til at ændre hver anden indkøbsaftale

En udtalelse fra Konkurrencestyrelsen tvinger nu SKI til at ændre eller helt droppe halvdelen af sine rammeaftaler, fordi de er i strid med EU's udbudsregler.

Artikel top billede

Halvdelen af de 48 rammeaftaler for offentlige indkøb under Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI), skal nu enten justeres eller helt fjernes. Det sker, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen tidligere i dag har udsendt en såkaldt vejledende udtalelse, som underkender SKI-kundernes ret til at selv at vælge hvilken form for udbud, de foretrækker.

Udtalelsen udspringer af en klage over et udbud af en konkret rådgivningsopgave, som blev udbudt af Lolland kommune. Det er praksis i denne sag, som styrelsen mener er i strid med EU's udbudsdirektiv.

Men også en række andre SKI-aftaler er skruet sammen på denne måde, og meldingen fra styrelsen har nu fået SKI til at bebude genudbud af hele 11 af de nuværende SKI-aftaler. Yderligere otte aftaler vil blive justeret med en uddybende vejledning, mens fem aftaler droppes helt. Dermed erkender SKI, at i alt 24 af de nuværende 48 SKI-aftaler er i strid med EU-reglerne. Tre af de berørte aftaler dækker levering af IT-udstyr og ydelser. Det drejer sig om aftalerne vedrørende kopi & print, tele & data og it-drift.

SKI’s konstituerede adm. direktør, Signe Lynggaard Madsen, hilser den vejledende udtalelse velkommen, men beklager samtidig den ulejlighed, som genudbuddet af en række af SKI’s rammeaftaler og omstillingen til det nye paradigme vil medføre for både offentlige kunder og for leverandører.

»Jeg beklager den store ulejlighed, som kunder og leverandører vil opleve i den omstillingsproces, vi har indledt. I SKI er vi allerede i færd med at rette ind til den mere restriktive juridiske fortolkning af EU’s udbudsregler, der blandt andet ligger til grund for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledende udtalelse,« siger Signe Lynggaard Madsen, der tiltrådte den 7. december 2010 efter fyringen af SKI-direktør Søren Jakobsen.

Hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er kontorchef Pia Ziegler tilfreds med SKIs reaktion.

»SKI har overfor os tilkendegivet, at også andre aftaler indeholder samme problemstilling, og at disse vil blive udbudt på ny. Jeg konstaterer, at SKI har taget vores udtalelse til efterretning, hvilket jeg glæder mig over,« lyder det fra Pia Ziegler.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS