Saxo Bank sætter sig på Bluecoms bestyrelse

Den tidligere it-distributør Bluecom har hevet to Saxo Bank-folk ind i bestyrelsen, deriblandt bankens stifter og direktør Kim Fournais, der bliver ny bestyrelsesformand. Tidligere Medion-direktør Kim Jensen indtræder i direktionen.

Artikel top billede

Med en rokade i bestyrelsen knytter brokeren Bluecoms ejer Jens Fournais tættere forretningsmæssige bånd med sin bror og hans virksomhed, investeringsbanken Saxo Bank.

Saxo Bank-stifter og direktør Kim Fournais er nemlig ny bestyrelsesformand i Bluecoms bestyrelse. Han overtager bestyrelsesformandsposten efter Jens Ahrendt, der fortsætter som menigt bestyrelsesmedlem.

Samtidig er Saxo Banks finansdirektør Henrik Klæbel indtrådt som bestyrelsesmedlem. Dermed er der nu to Saxo Bank-navne at finde i den tre mand store bestyrelse.

I samme ombæring er den tidligere Medion-direktør, Kim Jensen, indtrådt i ledelsen sammen med Jens Fournais.

Det har hverken været muligt at få en kommentar om rokaden fra Jens Fournais eller Kim Jensen.

Hos Saxo Bank har man ingen kommentarer til rokaden eller til, om et eventuelt opkøb af Bluecom er på vej. Det fortæller Saxo Banks kommunikationsdirektør Kasper Elbjørn.

Bluecoms regnskab for 09/10 viser et underskud på 3,25 millioner kroner, men der »forventes et væsentligt bedre resultat for 2010/2011«.

Heri står også skrevet, at virksomhedens strategi i årets løb er blevet redefineret. I fremtiden skal virksomheden agere som handelsselskab over for detailbranchen i Danmark og internationalt.

For to år siden lukkede og slukkede Jens Fournais ellers for Bluecom, men der lader altså så småt til at være kommet mere liv i kludene siden da.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet