IBM i dobbeltspil med dansk broker

IBM skærper kontrollen med danske partnere, men har samtidig europæisk aftale, som sender varer ud i kanalen via brokeren DCC. Det ærgrer IBMs danske partnerchef at hun ikke kan se DCC i kortene.

Samtidig med at IBM har skruet op for kontrollen med salgskanalen sender it-gigantens europæiske afdeling varer gennem brokeren Dansk Computer Center (DCC) udenom sine officielle distributører og forhandlere.

DCC er ikke dansk IBM-partner, og dermed har IBMs danske kanalorganisation ikke mulighed for at kontrollere, om DCC overholder spillereglerne i kanalen på lige fod med almindelige IBM-partnere.

Hullet i salgskanalen irriterer IBMs danske kanalchef, Ulla Theil, der gerne vil kigge DCC og andre brokere i kortene.

»Jeg er ikke begejstret for den rolle, som brokere som DCC spiller på det danske marked. De fører sig næsten frem som autoriserede IBM-distributører. Det fører til, at kunderne får produkter, som ikke lever op til vores kvalitetskrav, hverken når det gælder indhold eller service,« siger Ulla Theil, som i øvrigt føler sig overbevist om, at øget kontrol med brokerhandlen ville afsløre ulovligheder.

»Hvis jeg kunne gennemføre audits hos brokere, ligesom vi gør hos vores autoriserede partnere, er jeg helt sikker på, at vi kunne finde varer, som ikke er i orden,« siger hun.

Alligevel har hun valgt at leve med, at IBM på den ene side strammer op over for sine officielle partnere, samtidig med at koncernen sender varer ind i den danske kanal udenom sin egen nationale kanalorganisation.

»Aftalen med DCC er indgået på europæisk niveau, og det har jeg ingen indflydelse på. Det er nu engang sådan virkeligheden ser ud, så det er en aftale, jeg respekterer. Men jeg kunne da godt ønske mig, at de varer endte et andet sted end i Danmark,« siger Ulla Theil. IBM har det seneste år arbejdet målrettet på at rydde op på det såkaldte »grå hardwaremarked « med en mere ensartet prispolitik og øget produktkontrol.

 

Læs mere i det trykte CRN, der udkommer i dag.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job