Konica Minolta: Vigtigt at leasingsag bliver fulgt til dørs

Direktør Martin Rahbek bekræfter, at Konica Minolta er den største kreditor i konkursboet efter den svindelmistænkte forhandler AM IT Partner.

Artikel top billede

Trods et udestående på et tocifret millionbeløb har Konica Minoltas danske direktør Martin Rahbek sat sig selv i venteposition i sagen om det påståede leasingcirkus hos den tidligere Konica Minolta-forhandler AM IT Partner.

Efter at AM IT Partner i november 2009 blev smidt ud af Konica Minolta, gik selskabet konkurs. Efterfølgende er kravene mod konkursboet løbet op i 21 millioner kroner. Siden er de to ejere af selskabet blevet politianmeldt, men her knap halvandet år senere er politiet stadig i gang med at efterforske sagen.

Martin Rahbek, der også er formand for IT Branchens udvalg for kopi og printproducenter, ønsker dog ikke at afsløre den præcise størrelse af sit krav.

»Vi er den største kreditor og står for i hvert fald halvdelen af de krav, der er rejst mod AM IT Partner,« siger Martin Rahbek.

Ifølge CRNs oplysninger arbejder jurister i Konica Minolta sammen med politiet om at udrede sagen, hvilket Martin Rahbek dog ikke ønsker at kommentere.

»Vi vil gerne have, at de forskellige dele af denne her sag bliver kørt i den rigtige rækkefølge. Det er konkursboets kurator, der styrer sagen, fordi det er ham, der har anmeldt AM IT Partner til politiet,« siger Martin Rahbek.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job