It-direktør: Sådan eliminerede revisor konkurrent

De etablerede it-konsulenthuse frygter ikke de store revisorhuses indtog på BI-markedet. Faktisk eliminerede et revisorselskab en ellers dygtig konkurrent.

Artikel top billede

BI-konsulnethusene Platon og Affecto frygter ikke indtog fra verdens fire største revisionshuse på det hastigt voksende marked.

Læs også:

Analytiker: Her er fremtidens vinder BI-firma

"Vi føler ikke, at de puster os i nakken".

Sådan lyder meldingen fra administrerende direktør Claus Kruse fra en af Nordens største BI-rådgivningfirmaer, Affecto, med mere end 600 BI-konsulenter, når han skal vurdere verdens fire største revisionsselskabers indtog på det danske BI-marked, som du kan læse mere om her.

Direktøren understreger, at han selvfølgelig ikke ved, hvad fremtiden bringer.

"Men på nuværende tidspunkt har vi ikke mærket noget til dem," fortæller Claus Kruse.

Man får ikke erfaringen gratis

Affectos danske chef peger desuden på, at der er stor forskel på at rådgive omkring de forretningsmæssige perspektiver ved BI, til at rådgive og styre hele værdikæden indenfor BI fra BI-forretningsrådgivning over BI-arkitektur og projektstyring til den endelige tekniske BI-implementering.

"Man får ikke bare lige fra den ene dag til den næste, hvad der svarer til 10 til 15 års implementeringserfaring fra mange hundrede rådgivningsprojekter af BI-løsninger," siger Claus Kruse.

Han ser imidlertid flere positive ting ved revisorernes fokus på BI-markedet.

"Det er positivt, at de med deres revisorbaggrund er med til at sætte øget fokus på BI-agendaen," siger Claus Kruse.

Claus Kruse pointerer slutteligt, at mange store konsulenthuse igennem årene har forsøgt at få fodfæste på BI-rådgivningsmarkedet.

Men særligt omkring implementerings- og integrationsdelen er det meget svært, mener Claus Kruse.

Derfor har de store konsulenthuse ringe succes

Samme melding lyder fra BI-rådgivningsfirmaet, Platon.

"Vi ser selvfølgelig alle de rigtigt mange konsulentfirmaer, der på et eller andet niveau har ambitioner om at levere business intelligence-ydelser, som potentielle konkurrenter," fortæller Michael Borges fra Platon.

Han forklarer, at det danske BI-konsulentmarked generelt er karakteriseret ved, at det er domineret af mindre såkaldte "pure plays", der typisk baserer sig på et partnerskab med en specifik teknologileverandør.

"De store management konsulenthuse har, gennem alle de 20 år jeg har været i branchen, forsøgt at komme ind på markedet, men de har haft overraskende ringe succes - specielt når man sammenligner med deres markedsposition i andre lande," siger Platon-direktøren.

For eksempel købte PWC for nogle år siden det succesfulde "pure play" BI-konsulenthus BusinessMinds, men resultatet af dette har ifølge Platons opfattelse været, "at det praktisk talt eliminerede en ellers dygtig konkurrent".

"Sammenfattende har vi selvfølgelig behørig respekt for de store management konsulenthuse, men vi opfatter dem ikke i dag som vores væsentligste konkurrenter, da vi sjældent møder dem i åben konkurrence," siger Michael Borges.

Faktisk synes han, at Platon selv har en unik position i det danske marked fordi det, ifølge direktøren, som det eneste kan levere både uafhængig rådgivning og implementering på en bred vifte af teknologier.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job