CSC: Strejken har kostet os dyrt

CSC's internationale topchef fortæller, at den fire en halv måned lange arbejdskonflikt i Danmark har kostet firmaet et betydeligt beløb.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Det er ikke kun de danske datterselskaber, Airlines Solutions og Consulting Group, der giver CSC dårlige regnskaber.

I sidste måned fremlagde det amerikanske moderselskab, CSC Global, resultatet af første kvartal i det nye regnskabsår, som viste fald på driftsresultat og indtjeningsmargin, blandt andet på grund af den danske arbejdskonflikt mellem CSC og Prosa.   

Ifølge CSC's topchef, Michael W. Laphen, faldt driftsresultatet og indtjeningsmargen primært på grund af problemer i it-gigantens outsourcing-division, MSS (Managed Service Sector). 

"Det første element var en betydelig omkostning i den nordiske region til understøttelse af vores evne til at rette op og rationalisere arbejdsstyrken i Norden, for at få os tilbage i en konkurrencedygtig situation," sagde han. 
   
Topchefen beskrev også ved fremlæggelsen af resultatet lidt om forløbet i forbindelse med konflikten i Danmark.  
 
"Sagen kom for retten, som afsagde kendelse til fordel for CSC, hvilket vi er ekstremt glade for," fortalte han. 
 
Står bedre i dag
Afslutningen af konflikten betyder, at CSC nu kan komme videre med planerne om at blive konkurrencedygtige, forklarede topchefen.
 
"[...] vi kan nu gå videre med at rationalisere arbejdsstyrken og det med væsentligt lavere omkostninger," sagde Michael W. Laphen.  

Imidlertid har fraværet af medarbejderne på arbejdspladsen ifølge topchefen kunnet mærkes.
 
"Desværre var vi nødt til at tilføre et højere og højere niveau af eksterne ressourcer for at holde forretningen kørende, mens de strejkende CSC-folk ikke var i huset," sagde han. 
 
Høste gevinster
Da konflikten var på sit højeste i juni, var mere end 500 ansatte væk fra arbejdet hos CSC, som havde vikarer, eksterne konsulenter og personale fra andre landes afdelinger til at passe driften.
 
"Jeg vil mene, at vi i de kommende kvartaler og ind i næste år vil høste fordelene af nu at kunne rationalisere arbejdsstyrken. Vi har nogle begrænsninger, hvad angår tid, men det ser exceptionelt bedre ud, end det gjorde tidligere," sagde Michael W. Laphen.    
 
Samlet set faldt CSC's driftsresultatet fra 277 millioner dollars til 180 millioner dollars, når man sammenligner første kvartal i år med samme kvartal sidste år.

I samme periode faldt indtjeningsmargen fra 7,08 procent til 4,46 procent, primært som en følge af problemerne i outsourcing-divisionen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS