Dorte Toft nomineret til Cavling for ny type journalistik

Dorte Tofts læserindragelse i IT-factory sagen kan vinde den fornemmeste journalistiske pris.

Dorte Toft er blevet nomineret til den fornemmeste journalistiske pris for sine blogindlæg, der endte i IT Factory og Stein Baggers undergang. Priskomiteen fremhæver især Dorte Tofts inddragelse af læserne i sin journalistik som bemærkelsesværdig.

 
Efter Dorte Toft havde skrevet de første velresearchede og spekulative blogindlæg om IT Factory, fik hun kontakt med en anonym kilde, der for alvor gav Dorte Toft indblik i tingenes sande tilstand hos IT Factory.
 
"Det var bloggens læsere og dem, der sandsynligvis mailede mig på baggrund af bloggen, der gjorde det muligt for mig at komme så langt, og så selvfølgelig, at jeg i forvejen er kendt som en nogenlunde solid it-journalist," siger Dorte Toft til ComON.
 
Det er ingen hemmelighed, at Dorte Tofts arbejde i journalistkredse ofte bliver kritiseret. De meget velresearchede spekulationer hun fremsætter på sin blog, ville aldrig kunne være skrevet i artikelform. Der mangler ganske enkelt dokumentation for påstandene, selv om de viste sig at være sande. Men Dorte Toft mener dels, at hendes bog dokumenterer, hvor meget research og dokumentation der lå bag hendes blog, og dels at bloggen er et vigtigt journalistisk værktøj på sine egne præmisser.
 
"Efter afsløringerne havde danske medieledere travlt med at mane til blogro. Det tror jeg desværre har hæmmet udviklingen af den journalistiske blog i Danmark. Mange af de oplysninger jeg får, får jeg fra dygtige udenlandske fagjournalister, der har valgt at udtrykke sig i bloggens verden. Den store forskel på en blog og traditionel journalistik er, at på bloggen må man være usikker og udtrykke tvivl. Man må sige, 'jeg tror det hænger sådan her sammen, men kan i ikke lige hjælpe mig, så jeg bliver klogere'. I traditionel journalistik skal man være skråsikker, og man skal finde en analytiker, der måske har to års erfaring i et område, man selv har 20 års erfaring i, der kan sige noget skråsikkert for at legitimere ens journalistik," siger Dorte Toft.
 
Dorte Toft fik i efteråret Foreningen for Undersøgende journalistiks ærespris.
 
Den blogjournalistik, som Dorte Toft anvender, er stort set ukendt i Danmark. Men især amerikanske it-medier bruger den gennemarbejdede og velresearchede blogjournalistik til at perspektivere det faktuelle indhold med meninger og spekulationer.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet