Væksten slut for Bilka-pc

Overskuddet faldt 25 procent hos den danske pc-producent Inter-data i Silkeborg i det forgangne år. Selskabet leverer blandt andet pc'er til Bilka.

Med et overskud på 7,4 millioner kroner kom pc-producenten Inter-Data ud med et resultat for 2003/2004, der var 2,5 millioner kroner dårligere end i sidste regnskabsår. Direktør René Rasmussen er dog meget tilfreds med regnskabet, som er opnået i et hårdt marked.

»Vi har i det forløbne år investeret kraftigt i vores domicil her i Silkeborg for at ruste os til fremtiden. Vi vil forsat gerne holde et højt serviceniveau. Derfor er de fleste investringer også sket på lønsiden,« siger han til IT-avisen ComONs søsterblad CRN.

Inter-data laver såkaldt white-box-pc'er til blandt andet Bilka, som derefter sætter sit eget navn på.

Mindre polstring
Af regnskabet fremgår det også, at egenkapitalen er blevet mindre i det forløbne år. Det hænger sammen med, at selskabet hr købt en del af sine egne aktier tilbage i forbindelse med, at René Rasmussen overtog en del af sin partner Tommmy Pedersens aktieandel i Inter-Data.

Tommy Pedersen er fortsat medejer, men med en mindre ejerandel, og han sidder i bestyrelsen for Inter-Data. Men det er i alene René Rasmussen, der står for den daglige drift.

Selv om René Rasmussen har foretaget en stor investering i fremtiden, så vil han ikke ud med sine forventninger for det næste år.

»Jeg er positiv, men vil ikke sige, om vi har større forventninger til næste år, eller hvad vi har bygget ind i vores budgetter. Jeg kan dog sige, at hvis bare et vores flere lovende projekter går godt, så vil det betyde forøget vækst,« siger René Rasmussen.

Han løfter sløret for, at et af de områder, der fremover vil blive satset på, er bygning af servere, som Rasmussen forventer kommer til at stå for en noget større andel af produktionen fremover.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S