Artikel top billede Ikon

Din HP-computer skal have et helt nyt styresystem

Styresystemet WebOS, som HP overtog med købet af Palm, skal installeres på alle nye HP-maskiner.

HP-direktør Leo Apotheker ser store muligheder i styresystemet WebOS, som selskabet fik med i købet, da det overtog Palm sidste år.

I et interview med Bloomberg siger han, at WebOS skal udnyttes langt bedre, end HP har formået hidtil.

Leo Apotheker fortæller, at alle nye pc'er fra HP fra og med næste år ikke bare vil kunne køre Windows, men også WebOS.

Idéen er, at WebOS skal gøre det muligt for udviklere at bygge applikationer, der kan differentiere HP's pc'er, printere, tablet-pc'er og smartphones fra konkurrenternes.

"Du skaber en massiv platform," siger Leo Apotheker til Bloomberg med henvisning til, at udviklerne med denne strategi kan nå meget bredt ud med deres applikationer.  

Han kommer dog ikke nærmere ind på, hvordan WebOS helt præcist vil komme til at supplere Windows.

Kan HP få noget ud af WebOS?

Palm - der i tidernes morgen var lidt af en smartphone-pioner - udviklede WebOS i et forsøg på at gøre comeback.

WebOS fik fra begyndelsen af pæne ord med på vejen.

Det fungerede godt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april 2010 købte Palm for 6,5 milliarder kroner.


WebOS har allerede fundet vej til HP's TouchPad.

Siden har HP meldt ud, at WebOS vil finde anvendelse i blandt andet printere, tablet-pc'er og smartphones - og med Leo Apothekers seneste udmelding tyder alt på, at WebOS vil blive anvendt på forskellige måder inden for en lang række HP-produkter.

Du kan læse en anmeldelse af HP TouchPad med WebOS her.


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere








Læses lige nu